Przygotowując się na nadejście wakacji, zwykle myślimy o rezerwacji wymarzonego miejsca na wakacyjną wycieczkę, uzupełniamy garderobę o letnie stroje i wybieramy się po zakup okularów przeciwsłonecznych. W jaki sposób wybrać je dobrze oraz czy na pewno powinniśmy pamiętać o nich jedynie latem?

Okulary przeciwsłoneczne za 15 zł czy 150 zł?
W drogeriach i sklepach odzieżowych, dyskontach spożywczych, na ulicznym stoisku – w takich miejscach sprzedawane okulary przeciwsłoneczne kuszą nie tylko łatwością zakupu, ale również bardzo niską ceną. Czy jednak za tę cenę otrzymujemy produkt, który zgodnie z obietnicą ma chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV? Niestety, zwykle na obietnicach się kończy. Zwykle okulary przeciwsłoneczne z takich źródeł, częściowo lub praktycznie wcale nie odcinają szkodliwego promieniowania, a zapewnienia o „pełnej ochronie” okazują się chwytem marketingowym. Poza tym materiały wykorzystane do produkcji takich okularów nie zawsze są dopuszczone do kontaktu ze skórą, przez co mogą powodować różnego rodzaju podrażnienia. Pamiętajmy również, że kupując produkt w takim miejscu, rezygnujemy z dostępu do serwisu lub możliwości złożenia reklamacji na wady produktowe.

Wpływ promieniowania UV
Najczęściej dostrzegany wpływ promieniowania UV na organizm człowieka to poparzenia skórne czy też przedwczesne starzenie się skóry, ale w ten sam sposób co nasza skóra, narażone są na wpływ UV delikatne struktury oka. Przy ekspozycji na promieniowanie UV może dojść do poparzeń rogówki i spojówki, do rozwoju skrzydlika, zaćmy, retinopatii słonecznej, a nawet do nowotworów.

Okulary przeciwsłoneczne potrzebne tylko latem?
Choć bywa to złudne, promieniowanie UV dociera do nas nie tylko w słoneczne dni, ale także w dni pochmurne, a jego szkodliwość zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Ilość promieniowania UV zależy od pozycji słońca w stosunku do ziemi i jest największe między godziną 11 i 15. Jego ilość wzrasta również wraz z wysokością – w górach promieniowanie UV dociera do nas w większej ilości niż na terenach nizinnych. Dodatkowo powierzchnie takie jak ośnieżony stok, tafla wody czy piaszczysta plaża działają jak lustro, które dodatkowo odbija szkodliwe promieniowanie, przez co do naszych oczu dociera ono w zwiększonych ilościach. Stąd o okularach przeciwsłonecznych powinniśmy pamiętać przez cały czas, niezależnie od pory roku.

Bibliografia:
dr med. E. Łaskowiecka-Moras, dr med. J. Bugajska, Promieniowanie nadfioletowe – zasady zapobiegania negatywnym skutkom zdrowotnym, Bezpieczeństwo pracy 11/2008