W wieku około 40 – 45 lat, mniej komfortowe staje się wykonywanie czynności z bliskich odległości. Czytanie, pisanie, przeglądanie menu w restauracji czy sprawdzenie cen produktów w sklepie jest coraz trudniejsze. Na początku w celu wyostrzenia obrazu pomaga oddalanie tekstu od oczu, z czasem jednak ręce stają się za krótkie, by móc odczytać dany druk. To znak, że staliśmy się prezbiopami. Prezbiopia, inaczej starczowzroczność, dotyka prędzej czy później każdego z nas.

Warto uściślić definicję prezbiopii. W gałce ocznej, za tęczówką znajduje się soczewka, która obok rogówki, odpowiada za załamywanie promieni świetlnych w oku, dzięki czemu skupiają się one na siatkówce oka, dokładniej w plamce. Soczewka zwiększa swą grubość i zarazem moc załamującą gdy patrzymy na bliską odległość. Jednak z wiekiem traci swą elastyczność, staje się sztywniejsza, co w efekcie prowadzi do coraz mniej sprawnego wyostrzania obrazu na bliskie odległości. Stan ten postępuje do mniej więcej 60 – 65 roku życia.

Jako, że prezbiopia to nie jest choroba, nie da się jej wyleczyć, nie pomoże też wykonywanie ćwiczeń wzrokowych, by zapobiec jej wystąpieniu. Na szczęście prezbiopię można łatwo skorygować.

Istnieje kilka sposób korekcji prezbiopii. Najlepszym z nich jest zastosowanie okularów progresywnych. Dzięki nim, w jednej parze okularów możemy widzieć wyraźnie na różne odległości: dalekie, pośrednie i bliskie. Wybranie soczewek stworzonych z uwzględnieniem najnowszych technologii pozwoli uzyskać czystą percepcję obrazu i komfortowe widzenie w każdych warunkach. Innym optycznym rozwiązaniem są okulary dwuogniskowe, biurowe bądź oddzielne okulary do czytania.

Jeśli ukończyłeś 40. rok życia, czujesz, że widzenie bliży nie jest już tak wyraźne jak kiedyś, odczuwasz dyskomfort i zmęczenie oczu przy pracy z bliska, umów się już teraz do MEDAR OPTYK na szczegółowe badanie wzroku i dobór odpowiedniej dla Ciebie korekcji.