Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że antyrefleks jest potrzebny jedynie w okularach do pracy przy komputerze. Nie jest to stwierdzenie prawidłowe. Powłoka antyrefleksyjna jest niezbędna do idealnego widzenia w każdych warunkach.

W soczewkach okularowych bez antyrefleksu każdy promień padającego światła zanim dotrze do naszego oka, częściowo odbija się od przedniej i tylnej powierzchni soczewki. Odbicia te powodują, że do oka nie dociera taka ilość światła jak w warunkach nauralnych, a w widzeniu przeszkadzają powstające odblaski. Pogorszeniu ulega także kontrast oglądanego obrazu. Brak antyrefleksu wpływa negatywnie nie tylko na to, jak widzimy w okularach, ale także na to jak jesteśmy w nich widziani. Soczewka okularowa jest mniej przejrzysta, co powoduje że w takich okularach oko wygląda mniej atrakcyjnie, co łatwo zauważyć na zdjęciach.

Uszlachetnienie soczewki powłoką antyrefleksyjną powoduje wyeliminowanie powyższych problemów i powstanie bardziej przejrzystego obrazu.

Powłoki antyrefleksyjne różnią się między sobą barwą odbicia resztkowego widzianą przez obserwatora z zewnątrz. W zależności od firmy i rodzaju antyrefleksu możemy uzyskać odbicie od jasnozielonego, przez fiołkowe do niebieskiego, możliwe jest także uzyskanie antyrefleksu bez widocznej barwy odbicia resztkowego. Sama barwa odbicia resztkowego nie wpływa na jakość widzenia – jest to dodatkowy walor estetyczny.

Dobrej jakości powłoki naniesione na nasze soczewki nie tylko powodują polepszenie komfortu widzenia, ale mogą mieć także dodatkowe właściwości. Często na powłoki antyrefleksyjne nanoszone są dodatkowe warstwy powodujące łatwiejsze utrzymanie okularów w czystości, większą odporność na zarysowania czy łatwiejsze odparowywanie. Powłoki te mogą również spełniać rolę filtra, który jest barierą dla jakiejś długości fali światła. Taką sytuację mamy np. w soczewkach BlueControl, ograniczają one dostęp do oka najbardziej energetycznego światła, które wzmaga nasze zmęczenie, może powodować bóle głowy, bezsenność itp. Oczywiście soczewki BlueControl są szczególnie przydatne podczas pracy na monitorach LCD, LED. Dlatego często są aplikowane do okularów służących do pracy przy komputerze.

W salonach MEDAR OPTYK posiadamy wzorniki różnych rodzajów powłok antyrefleksyjnych, dzięki nim możecie się Państwo zapoznać z właściwościami powłok antyrefleksyjnych przy zakupie okularów.