Kupując okulary progresywne w MEDAR OPTYK możesz całkowicie bezpłatnie wykonać badanie tomografii siatkówki OCT (SOCT – 3D Wide Scan).

Dlaczego w MEDAR OPTYK wykonujemy badania OCT?
Bo w MEDAR OPTYK dbamy o Twój wzrok!

Dla kogo dedykowane są badania przesiewowe siatkówki oka?
Skojarzyliśmy akcję badań skryningowych siatkówki z zakupem okularów progresywnych, ponieważ najczęściej okulary progresywne dedykowane są dla osób, które przekroczyły „magiczny” wiek 40 lat, a właśnie po 40 roku życia z wielu powodów powinniśmy wykonać badanie tomografii siatkówki oka.

Z jakich powodów po 40 roku życia powinieneś wykonać badanie tomografii siatkówki?
Pierwszym powodem, jest wykonanie badania zdrowej siatkówki oka, po to, aby uzyskać dane porównawcze, które pomogą w przyszłości ocenić czy i w jakim stopniu wystąpiły zmiany chorobowe siatkówki oka.

Kolejnym powodem jest jak najwcześniejsze, jeszcze przed fazą objawową, uchwycenie rozpoczynających się stanów chorobowych siatkówki oka, zwłaszcza tych najgroźniejszych jak AMD czy jaskra, z którymi może wiązać się nawet całkowita utrata widzenia.

Wczesne rozpoznanie zmian chorobowych umożliwia szybkie wprowadzenie działań terapeutycznych, które jak wiadomo odnoszą największy skutek we wczesnej fazie rozpoznania. Często wystarczy zmiana stylu życia, czy zwyczajów żywieniowych, jak ma to miejsce w przypadku cukrzycy typu II, czy rzucenie palenia papierosów, co znacznie obniża ryzyko zachorowania na AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Jak wykonuje się badanie?
Badanie tomografii siatkówki wykonywane jest na urządzeniu popularnie nazywanym OCT. Badanie 3D Wide Scan wykonuje się bez zakraplania oczu. Odbywa się ono w pozycji siedzącej, pacjent opiera głowę na podbródku urządzenia, podobnie jak ma to miejsce przy większości badań oczu. Podczas badania pacjent patrzy na zielony znacznik, który może mieć kształt kropki lub znaku X, nie zwracając uwagi na żadne inne bodźce, na przykład czerwone, poruszające się linie. Wszystko kończy się błyskiem, jak przy wykonywaniu fotografii. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa bardzo krótko.

OCT, co to za wynalazek?
Dosłownie wynalazek, a nawet cała masa wynalazków! OCT (SOCT – spektralny koherentny tomograf optyczny) to niesamowita konstrukcja, urządzenie, które powstało stosunkowo niedawno bo w końcu XX wieku, a jest urzeczywistnieniem setek lat rozwoju wielu nauk przyrodniczych. W OCT medium badającym jest podczerwień o średniej długości fali 840 nm, czyli promieniowanie, którego nie powinniśmy widzieć. Podczas badania zobaczymy jednak w urządzeniu przemieszczające się czerwone linie. To część widma, leżąca na granicy światła widzialnego, którą widzimy w postaci światła czerwonego.

Czas trwania skanowania to rząd jednej sekundy. Jak to możliwe, że tak krótko trwa tak ważne dla nas badanie? Pamiętajmy, iż obrazujemy bardzo małą przestrzeń. W przypadku 3D Wide Scan jest to sześcian o wymiarach 12 mm x 9 mm x 2,3 mm. Jednak w kontekście oka jest to bardzo duży obszar – zawieramy w nim prawie wszystkie elementy siatkówki, dzięki, którym widzimy:

  • plamkę – największe skupisko fotoczułych sensorów (receptorów), zwanych czopkami i pręcikami,
  • tarczę nerwu wzrokowego – swoisty interfejs, łączący receptory z mózgową drogą wzrokową
  • wiele warstw siatkówki, które odpowiadają za przetwarzanie sygnałów, czy zapewniają funkcje życiowe siatkówki.

Na krótki czas badania znacząco wpływa również niewiarygodna szybkość działania urządzenia, wynosząca 50 tysięcy skanów na sekundę – aż trudno sobie wyobrazić, że coś może tak szybko działać!

Po co robione są przesiewowe badania OCT?
Odpowiedź na to pytanie można rozważać na wielu płaszczyznach, od medycznej po ekonomiczną. Jednak przede wszystkim, badania te wykonujemy po to, by nie dopuścić do rozwoju poważnych schorzeń, takich jak AMD czy jaskra. Jak wiemy choroby te, nieleczone prowadzą do trwałej utraty widzenia.

Co uzyskasz z badania tomografii 3D Wide Scan?
Jak, wygląda raport, który otrzymasz po badaniu OCT:

3D Wide Scan to badanie, w którym są obrazowane i mierzone bardzo ważne parametry siatkówki, zwłaszcza plamki oraz tarczy nerwu wzrokowego. Następnie parametry te są analizowane i porównywane do wartości wzorcowych, tzw. baz normatywnych. Wyniki badania w sposób liczbowy i graficzny prezentowane są w raporcie.

Co zrobić po wykonaniu takiego badania?
Wynik badania OCT, a w szczególności, to które wskazuje na zmiany chorobowe, powinien przeanalizować okulista. Dlatego pokaż raport swojemu lekarzowi podczas najbliższej wizyty okulistycznej.
Zapraszamy do salonów MEDAR OPTYK, zadbajmy razem o Twój wzrok!

Zainteresowałeś się tematem OCT, zapraszamy na blog MEDAR OPTYK:

Rewolucja we wczesnym wykrywaniu chorób siatkówki oka!

Tomografia oka (OCT) – rewolucja na naszych oczach!